SIKÇA SORULAN SORULAR?

be730

Spor akademilerine nasıl girilir ?

– TYT’de herhangi bir puan türünden 150 barajını geçtikten sonra iyi bir hazırlık kursunda hazırlanmalı ve üniversitelerin belirledikleri parkurlarda zamana karşı yarışarak iyi bir derece elde etmelisiniz.

Lisansım var/yok ne derece etkiler ?

– Lisans bazi üniversiteleride arti puan getirirken bir çok üniversitede ise etkisi yoktur.

Sınavlarda milli sporcularla yarışıyor muyuz?

– Milli sporcular üniversitelerin kendilerine ayırdığı kontenjan dahilinde sınava giren diğer milli sporcularla yarışır.

YGS’de hangi daldan aldığım puan geçerlidir?

– Hangi bölüm okumuş olursanız olun TYT’ de aldığınız en yüksek puan hesaplanmaktadır.

TYT puanının etkisi nedir ?

Tyt puanı bu işin yarısıdır diyebiliriz. Diğer yarısı da tahimin ettiğiniz gibi yetenek sınavındaki sportif dereceniz.Durumu lehinize çevirmek sizin elinizde.

Ben sporcu değilim kazanabilir miyim ?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki ; Spor akademilerinde sporcu değil,Spor bilimcileri yetiştirilir. Kazanmak için Sporcu olmak gerekmez.Hazırlık sürecinde doğru antreman metotlarını özverili bir şekilde uyguladığınız taktirde kazanma şansınız çok yüksektir. Arena Sports Academy olarak antremanlarımızı sedanter(hiç spor yapmamış) insanlara göre programlıyıp sportif gerekliliği minimumdan maximuma çıkarıyoruz.

Ben iyi bir sporcuyum kursa gitmeden kazanma şansım nedir ?

– Spor akademilerine hazırlık kurslarında aylarca antreman yaparak her üniversitenin parkurunu yüzlerce kez denemiş , parkur kurallarını bilen ve artık “yarım saniye nereden düşürebiliriz” diye düşünen bir sporcuya karşı ; o parkuru ilk defa sınavda görüp başarılı olma şansınız oldukça düşüktür.Buna karşı diskalifiye olma ihtimaliniz ise çok yüksektir.

Kaç üniversitenin yetenek sınavına katılabilirim ?

– Her üniversitenin belirlediği tarihlerde yetenek sınavları olur. Sizlerin kurstaki hocalarınızla beraber verdiğiniz karar doğrultusunda istediğiniz kadar üniversitenin yetenek sınavına girebilirsiniz. Kursunuz yeterince kaliteli ise sınav tarihleri çakışan üniversitelerde ilişkilerini kullanarak durumu sizlerin lehinine çevirebilir.

Spor akademi okuduktan sonra iş bulma imkanım kısıtlımıdır ?

– Aksine birçok bölümden daha avantajlıdır. Daha öğrencilik yıllarında özel sektörde birçok alanda çalışma olanağına sahiptirler.Mezun olduktan sonra ise eğer kamuda çalışmak isterlerse, kontenjan sırası yüksek ve diğer alanlarla kıyaslandıklarında çok düşük puanlarlar atamaları yapılmaktadır. Son 10 yılda en çok kontenjan ayrılan bölümleri arasında yer almaktadırlar. Örneğin 2017 KPSS’ de Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliğine ayrılan kontenjan 94 bölüm arasında 6.sırada yer almıştır. 2019 atamalarında ise 2. sırada yer alarak yükselişini sürdürmüştür.Özel kurumlarda çalışmak istediklerinde ise diğer bölümlerle kıyaslanamayacak kadar çok geniş bir istihdam alanına sahiptirler. Daha detaylı bilgi almak isteyen öğrenciler istihdam alanları sayfamıza bakabilir, ÖSYM’nin web adresinden ve çeşitli eğitim sitelerinden konuyla ilgili araştırma yapabilirler.

Antreman takviminiz nasıl olacak ?

– Antremanlarımız koşu çalışmaları ile başlayacaktır.Kas gruplarını,eklemleri güçlendirip kroslar ile devam edecektir.Kroslarda dayanıklılık,kondüsyon ve çeviklik kazandıktan sonra salonda koordinasyon ve hız antremanlarımızla devam edeceğiz.Bu temel sportif donanımları kazandıktan sonra parkura hazır hale gelecek ve her üniversitenin sınav parkurunu birebir kurup çalışarak sınava kadar en iyi dereceyi yapmak için terleyeceğiz.Unutulmamalı ki : ANTREMANDA AKMAYAN TER SINAVDA GÖZ YAŞI OLUR.